Želiš pokrenuti biznis sa slasticama i jelima, ali nemaš dovoljno informacija i prostora za spremanje jela? Nedostaju ti stručni savjeti i adekvatni uređaji za pripremu ukusnih jela? Želiš raditi u profesionalnoj kuhinji, ali jednostavno nemaš financijskih mogućnosti to si priuštiti?

Coworking kuhinja je koncept koji se polako sa zapada seli i u našu regiju. Pokretačica prve coworking kuhinje u Hrvatskoj je Josipa Bračanov, a u današnjem intervjuu otkriti će nam kako započeti biznis kuhanja i pečenja, ukoliko ti nedostaje financijskih sredstava.
Josipa je odrastanjem uz mamu i baku zavoljela kuhinju i pripremanje jela. Spletom okolnosti našla se u situaciji da otvori prvu coworking kuhinju u Hrvatskoj i tako pomogne svima koji se žele baviti kulinarstvom. Njezina ljubav prema marendi tako je prerasla u nešto više od samog spremanja jela. Danas Josipa educira druge i pomaže im u stvaranju fantastičnih jela.
U nastavku teksta pročitaj što je zapravo coworking kuhinja, kako pokrenuti vlastiti biznis u području prehrane, kako plasirati jela na tržište, zašto su slastice jako popularne, itd. Nadamo se da ćeš uživati u slatko-slanom i edukativnom razgovoru.
Što je coworking kuhinja?
Ideja coworking kuhinja nastala je u SAD-a, a polako se širi na čitav svijet. Iako za sada još uvijek nema puno takvih kuhinja, super je vidjeti da imamo jednu u Hrvatskoj. Radi se o konceptu gdje više osoba može koristiti jednu kuhinju. Budući da je kuhinja prilagođena svim regulativnim normama, proizvodi koji nastaju u coworking kuhinji mogu se i prodavati na tržištu. No, bolje da o cijelom konceptu ispriča nešto Josipa:
“Coworking kuhinje namijenjene su uglavnom početnicima u prehrambenoj industriji koji žele plasirati neki svoj proizvod na tržište. Ali i onima koji nisu početnici, ali ne žele dodatno ulagati u vlastiti pogon.
Ne mogu sa sigurnošću tvrditi, ali koliko sam upoznata, prva coworking kuhinja je nastala u San Franciscu prije nekoliko godina. Nema ih puno u svijetu, a razlog tome su visoka ulaganja i stroga regulativa i zato mislim da nisu još hit, ali svakako ide u tom pravcu.
Coworking kuhinja omogućava malim proizvođačima da, po propisima, proizvode svoje proizvode i dalje ih prodaju te na toj adresi registriraju svoj objekt za proizvodnju.
To je odskočna daska za ‘food poduzetnike’!
Na taj način štede vrijeme, novac i trud jer ne moraju ulagati u vlastiti prostor i uređaje te se ne moraju brinuti o raznim propisima i tehničkim uvjetima koje je potrebno zadovoljiti. Tako se i lakše fokusiraju na proizvodnju, razvijanje novih recepata i prodaju.”

Tko su korisnici coworking kuhinje?
Iako coworking kuhinju može koristiti bilo koja osoba koja ima kulinarske ambicije, uglavnom u kuhinji prevladavaju mali proizvođači. Njima ova kuhinja uvelike olakšava posao, jer ih rješava brige o nabavci skupih uređaja, ali i mukotrpnog usklađivanja s pravnom regulativom.
“Korisnici kuhinje su mali proizvođači, uglavnom slastica. Ali ima i namaza, začina… Zadovoljna sam odazivom, ali kako raste potražnja, tako postojeća kuhinjica neće više biti dovoljna. Stoga sam u potrazi za većom kuhinjom i novim suradnjama i investicijama.
Ne bih taj koncept nazvala grupnim kuhanjem, već dijeljenjem zajedničkog prostora jer ipak – svatko od njih je zaseban pravni subjekt. Svi su svjesni koliko štede radom u coworking prostoru, nego u vlastitom tako da su više nego spremni na ovakvu suradnju! Osim toga, nema više potrebe za ‘radom na crno’ od doma”, objašnjava Josipa.

Koje su mogućnosti coworking kuhinje u Zagrebu?
Mnogo smo toga do sada objasnili u teoriji, no sada nas zanima što se to konkretno krije u coworking kuhinjama. Odnosno, pitali smo Josipu, što to korisnici mogu očekivati u prvoj hrvatskoj coworking kuhinji:
“Cook hub je prva coworking kuhinja u Hrvatskoj i regiji otvorena u ljeto 2016. godine. Nastala je kao odgovor na vlastitu potrebu za kuhinjom kad sam došla na ideju da pokušam plasirati jedan proizvod u trgovinu.
Pričala sam s malim proizvođačima i uvidjela da svi dijele isti problem – nedostatak adekvatnog, a povoljnog prostora u kojem mogu proizvoditi svoje proizvode.
Došla sam na ideju da im pružim takav prostor na način da ga dijele po potrebi. I nakon višemjesečnog istraživanja, nastala je coworking kuhinja!
Kuhinja je namijenjena početnicima za sada, tako da je opremljena koliko može biti u ovom trenu. Nova oprema se nabavlja ovisno o dogovoru i potrebi i u planu su novi uređaji. Svi mogu koristiti sve što je zajedničko, ali svatko može donijeti i svoj vlastiti uređaj, posuđe ili pribor i isključivo ga on koristiti.
Što se tiče opcija korištenja kuhinje postoje 3 paketa – Foodie (do 44 sata mjesečno), Cook (do 88 sati mjesečno) i Chef (do 176 sati mjesečno). Mjesečna cijena ovisi o odabranom paketu.
Zbog povećanog broja upita u procesu smo preseljenja u veću kuhinju. Bilo je tjedana kad je koordinacija bila manje ili više zahtjevna, no uvijek se pokušavam sa svakim korisnikom dogovoriti o vremenu rada ovisno o slobodnim terminima i korisnikovim preferencijama.
Netko radi ujutro, netko popodne, netko samo vikendom… Postoje pravila, naravno i moraju se poštivati kako bi sve uredno funkcioniralo. Pravila su napisana na papiru na zidu!”

Svježi kuhari i slastičari mogu i naučiti nešto novo?
Josipa je uz samo pružanje adekvatnog prostora i uređaja, svojim klijentima odlučila osigurati i edukativne radionice. Naime, oni koji tek ulaze u posao kulinarstva žude za kvalitetnim informacijama pa je svaka pomoć dobro došla. No, osim edukacije tu su i razna druga događanja, a namijenjena su svima koji osjećaju strast prema kuhinji.
“Radionice se održavaju na Velesajmu u sklopu tvrtke Enzita s kojom surađujem. To je prekrasan prostor koji je nastao kao potreba za mnogobrojnim upitima za prostor u kojem se mogu održavati kulinarske i druge radionice, snimanja video recepata, fotografiranje hrane i proizvoda i slično.
Održavaju se zaista razna događanja, a namijenjeno je svima koji vole hranu i ljude i žele se napuniti pozitivnom energijom”, objašnjava Josipa.

Kakva je budućnost coworking kuhanja?
Za kraj, upitali smo Josipu što misli o budućnosti coworking kuhinja. Iako je koncept vrlo zanimljiv i modernistički, relativno je zelen na našem tržištu. Unatoč tome interes očito postoji, ali treba još puno rada da bi se postigli značajniji rezultati. Evo što kaže Josipa:
“Nije mi važno hoće li coworking kuhanje postati hit. Puno bitnije mi je da pomognem malim proizvođačima da razviju svoj biznis i imaju održivo i stabilno dugoročno poslovanje.
Plan je otvaranje novih coworking kuhinja u Hrvatskoj i okolnim zemljama stoga svi zainteresirani za kupnju Cook hub franšize – javite se 🙂 ”
Puno hvala Josipi Bračanov što je s nama podijelila tajne coworking kuhinje. Želimo joj puno uspjeha u daljnjem radu, a njezinim klijentima puno ukusnih jela. Ako imaš kakvo pitanje za Josipu, slobodno napiši ispod u komentare.
Related posts
Najbolje na portalu
Kako blogovi o hrani mogu postati izvor zarade i poslovnih suradnji?
Želiš pokrenuti vlastiti blog i zaraditi zahvaljujući svojoj kreativnosti? Zanima ta kako izgledaju uspješni blogovi o hrani i koja je…
Što je vizualni identitet i kako pomaže u brendiranju biznisa?
Želiš saznati što je vizualni identitet? Kako stvoriti kvalitetan i uspješan vizualni identitet koji će korisnici lako prepoznati? Zašto je…
Kako jednostavno snimiti i urediti slike za Instagram?
Zanima te kako izgraditi uspješan Instagram profil? Kako blogeri snimaju i uređuju slike za Instagram? Gdje crpe inspiraciju i kako…
Kako napraviti aplikaciju za pametne telefone?
Zanima te kako napraviti aplikaciju za pametne telefone? Kako doći do kvalitetne ideje za aplikaciju i na koji način saznati…
Kako postati uspješna mama blogerica u Hrvatskoj?
Zanima te kako postati uspješna blogerica u Hrvatskoj? Kako uskladiti obaveze oko klinaca s obavezama oko bloga? Da li je…